ZSO 6 Projekt edukacyjny Międzynarodowy projekt artystyczny "Ulicami naszego miasta..." - Sindelfingen / Niemcy 2012
Międzynarodowy projekt artystyczny "Ulicami naszego miasta..." - Sindelfingen / Niemcy 2012 PDF Drukuj Email

Udział młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Chełmie w projekcie „In den Straβen meiner Stadt – Streets of Europe” okazał się wspaniałym wstępem do pasjonującej, wakacyjnej przygody w doborowym, międzynarodowym towarzystwie. Kolejny już raz, nie przez przypadek, uczniowie ZSO nr 6 otrzymali zaproszenie do udziału w międzynarodowym projekcie artystyczno-teatralnym odbywającym się w Sindelfingen / Niemcy pod kierownictwem lingwisty, znawcy teatru oraz doświadczonego pedagoga Ulricha von der Mülbe.
W tym roku oprócz gospodarzy przedsięwzięcia – Niemców, wzięli udział przedstawiciele młodzieży z Anglii, Francji, Węgier, Włoch oraz nasza szóstka (Anna Jasińska, Karolina Porch, Beata Krupa, Kamil Dudek, Aleksander Szypuła, Paweł Szaruga) z Szóstki, godnie reprezentując nasz kraj - Polskę.
W pierwszej fazie spotkania młodzi ludzie prezentowali różne zdjęcia rodzinnego miasta, ukazujące turystyczne ciekawostki i miejsca, gdzie chętnie spędzają swój wolny czas. Podczas prezentacji, krótkich opisów, odgrywanych scenek nastolatkowie lepiej się poznawali, zacieśniały się przyjaźnie, przełamywano zarówno bariery językowe jak i wcześniej utrwalone stereotypy.
Weekendowy pobyt w „Haus der Volkskunst” w Balingen, gdzie młodzież tworzyła pierwsze krótkie scenki teatralne, był milowym krokiem w budowaniu wspólnych relacji i płaszczyzn porozumienia ponad granicami geograficznymi, politycznymi i mentalnymi.
Nie tylko praca z fotografiami oraz ćwiczenia do wspólnego performance „City of love and broken dreams.” wypełniały czas młodym Europejczykom podczas 9 dniowego pobytu w partnerskim mieście Chełma.
Organizatorzy zadbali również o krótkie, ale bardzo interesujące wycieczki. Podczas pierwszej poznaliśmy uniwersyteckie miasteczko Tybinga, gdzie delektowaliśmy się przejażdżką  gondolami po Nekarze, prawostronnym dopływie Renu oraz zwiedzaliśmy uniwersytet. Jako ciekawostkę dodam, że w tym właśnie mieście wykładał papież Josef Razinger.
Następnie podziwialiśmy z wysokości wieży telewizyjnej stolicę landu Badenii Wirtembergii - Stuttgart. Tu była również chwila na zakupy i wspólne rozmowy w cieniu pięknego zamku.
Chwilą błogiego lenistwa delektowaliśmy się pod koniec pobytu na terenie kompleksu basenowego w Sindelfingen. Pogoda sprzyjała naszym zamiarom i chęciom, roztaczając swój słoneczny uśmiech. Wiele satysfakcji przyniósł nam również wieczór „Ess-Kultur”, na którym wspólnie z „bratankami” Węgrami serwowaliśmy własnoręcznie przygotowane specjały kuchni polskiej i węgierskiej. Podany na koniec staropolski sękacz podbił podniebienia wszystkich, licznie przybyłych gości.
Punktem kulminacyjnym tego ogromnego przedsięwzięcia był naturalnie wspólnie wystawiony performance „City of love and broken dreams.” przed publicznością całego miasta Sindelfingen. Podczas całego pobytu towarzyszyły nam media zarówno miejscowe np.:”Sindelfinger Zeitung” czy „Böblinger Zeitung” jak i o zasięgu krajowym tj.: „Stuttgarter Zeitung”.
Emocji było mnóstwo, radości i uczucia szczęścia całe „góry” oraz kilka łez rozstania po oficjalnym pożegnaniu. I tak pełni wspaniałych, niezapomnianych wrażeń z międzynarodowym certyfikatem i paszportem „Youthpass” w dłoni, młodzi ludzie dali następny, optymistyczny krok w przyszłość z odrobiną doświadczenia „ze świata dorosłych” oraz pierwszym poważnym dokumentem w swoim życiowym CV.