ZSO 6 Warsztaty anglojęzyczne
Warsztaty anglojęzyczne

Warsztaty anglojęzyczne w ramach projektu International Education

W dniach od 11 do 15 grudnia 2017 roku naszą szkołę odwiedzili studenci Rachel Akbar Sayogo z Indonezji, Candan Cetin z Turcji i Jack Zhang z Nowej Zelandii. Wolontariusze poprowadzili cykl warsztatów kulturowych o swoich ojczystych krajach w ramach projektu International Education z ramienia międzynarodowej organizacji AIESEC. Przez tydzień studenci prowadzili zajęcia dla młodzieży w języku angielskim, podczas których uczniowie poznali kulturę i historię krajów, z których pochodzą wolontariusze, ucząc się języka angielskiego przez praktykę. Celem warsztatów była wzbudzenie zainteresowania światem oraz zachęcenie uczniów do dalszej nauki języków obcych. W trakcie warsztatów nie zabrakło elementów bardzo typowych dla poszczególnych krajów. Jednym z nich był maoryski taniec haka w wykonaniu Jacka z Nowej Zelandii i naszych uczniów. Inną ciekawostką był turecki taniec weselny oraz tańczący derwisze z Turcji, których młodzież zobaczyła na prezentacji Candan często po raz pierwszy w życiu. Uczniowie bardzo chcieli zobaczyć również „na żywo” i dotknąć walutę poszczególnych krajów - lira turecka i dolar nowozelandzki bardzo ich zaciekawiły a dowiedziawszy się, że Jack zna język chiński nasi siódmoklasiści koniecznie prosili o zapisanie w nim na tablicy różnych zwrotów. 11 grudnia po południu chętni uczniowie z klas 2B, 2E, 3A i 3F pod opieką p. Małgorzaty Flis-Podkańskiej i p. Katarzyny Łusiak wyruszyli wraz z gośćmi na taras widokowy Chełmskiej Górki oraz do Chełmskich Podziemi Kredowych Dzień był uroczy, ale bardzo wietrzny. Padło nawet pytanie „ Czy nie wywieje Was tam dzisiaj z tej wieży?” Na szczęście nie wywiało. Studentom bardzo spodobała się dzwonnica i panorama Chełma a jeszcze bardziej Podziemia Kredowe. Młodzież przez cały czas rozmawiała z gośćmi tylko w języku angielskim. Z kolei 12 grudnia wolontariusze wybrali się wraz z uczniami klas dwujęzycznych i p. Karoliną Szczeblewską na smakowitą pizzę hawajską i po raz kolejny nie czuli się samotni dzięki naszym uczniom z kl.2D i 3D, którzy sprawowali nad nimi anglojęzyczną opiekę. Dwa kolejne popołudnia studenci spędzili w szkole.13 grudnia klasy językowe pod opieką p. Karoliny Sczeblewskiej przygotowały przedstawienie i prezentację poświęconą polskim tradycjom świątecznym. Nie zabrakło tradycyjnych polskich potraw obecnych na wigilijnym stole, w tym przepysznego karpia. 14 grudnia członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego przygotowali dla naszych gości Dzień Kultury Polskiej. Uczennica Maja Pawluk z kl.2B przedstawiła prezentację o Polsce w języku angielskim, z której nasi goście mogli dowiedzieć się o polskich zabytkach, sportowcach, sławnych postaciach, historii, kuchni i języku.

Następnie pojawili się nasi muzycy. Sylwia Plata z kl. 2B zaśpiewała piosenkę „Kasztany”, Tobiasz Kazanowski z 3F i Rostek Popek z 2C zaśpiewali „Zawsze tam gdzie Ty” - oczywiście wtórowała im nasza polska młodzież. Gabrysia Dadas i Iza Skierewska z kl. 7c zaśpiewały piosenkę „Niepokononi”. Następnie Pani Dyrektor Iwona Ceret wręczyła wolontariuszom pamiątkowe upominki z Chełma w podziękowaniu za ich przyjazd, obecność i wspaniałe warsztaty a Rachel, Candan i Jack. również podziękowali Pani Dyrektor za możliwość prowadzenia warsztatów w naszej szkole i wspaniałą gościnę. Niespodzianką dla naszych gości były też utwory w języku angielskim - Patrycja Krukowska z 2B zaśpiewała „Spider’s web” a Tobiasz Kazanowski z 3F „The House of the Rising Sun”. Niezapomnianym perkusistą był nasz polonista p. Paweł Dadas. Cały repertuar przepięknie przygotowali p. Ela Szewczak i p. Paweł Dadas . Im oraz wszystkim występującym uczniom serdecznie za to dziękujemy. Przez cały czas na stole obecne były polskie ciasta przygotowane przez naszych uczniów i ich rodziców. Gościom w szczególności smakowała szarlotka. Do samego końca spotkania obecni byli Karolina, Natalia, Kornelia, Michał i Mateusz, dzięki którym cudzoziemcy czuli się jak u siebie w domu. W piątek po raz ostatni nasi studenci poprowadzili warsztaty o swoich krajach a w godzinach wieczornych odjechali do Lublina. Dzięki projektowi i wspaniałym wolontariuszom uczniowie mogli zapoznać się z kulturą tak egzotycznych krajów jak Indonezja, Turcja i Nowa Zelandia, poznać podstawowe zwroty w języku tureckim i indonezyjskim oraz sprawdzić w praktyce swój angielski.

Projekt International Education w naszej szkole koordynowały p. Małgorzata Flis-Podkańska i p. Katarzyna Łusiak.

Pozytywnie wpłynie na rozwój uczniów - 32.1%
Zwiększy atrakcyjność Szkoły w środowisku lokalnym - 50.4%