ZSO 6 ”Pociąg do Niepodległej”
”Pociąg do Niepodległej”

10 listopada 2017 r. w szkole odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Złożyły się na nie działania edukacyjne podejmowane w ramach projektu ”Pociąg do Niepodległej”. Zrezygnowaliśmy z typowej akademii, a w jej miejsce pojawiły się następujące imprezy:

• W każdej klasie został przeprowadzony, według specjalnie przygotowanego scenariusza, turniej „Kocham Cię, Polsko!”
  • Szkolny radiowęzeł grał Na patriotyczną nutę, a kuchnia serwowała Dobre, bo polskie dania.
  • Na szkolnych korytarzach stanęła wystawka Oni dali nam wolnośćprezentująca plakaty, poświęcone bohaterom walk o niepodległą Polskę, wykonane przez uczniów gimnazjum.
  • W czasie długich przerw, na szkolnych korytarzach, odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
  • Podsumowana została akcja „List do Polski”, w ramach której uczniowie szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych pisali listy do Ojczyzny, a następnie nauczyciele poloniści dokonali wyboru najlepszej pracy w danej klasie. Listy zostały zamieszczone na specjalnie utworzonej stronie Facebooka i podzielone na kategorie wiekowe.

Oto wyniki głosowania:
- w kategorii- klasy 1-3 szkoła podstawowa- klasa 1a zdobyła 432 głosy
- w kategorii- klasy 4-7 szkoła podstawowa- klasa 4a zdobyła 87 głosów
- w kategorii - klasy 2-3 gimnazjum - klasa 3a zdobyła 428 głosów
- na wyróżnienie zasłużyły klasy: 2g gimnazjum- 386 głosów i 3d gimnazjum - 250 głosów

Nasza akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, rodziców i nauczycieli. Zanotowaliśmy ponad 9 tys. aktywności. Pojawiły się wzmianki w lokalnej prasie - Super Tygodniu Chełmskim, na fanpage’u radia Bon Ton i portalu chełmski.eu. Szczególną uwagę zdobył list najmłodszych uczestników, klasy 1a. http://chelmski.eu/najpiekniejszy-list-polski-napisala-klasa-1-a/

Pomysłodawcą projektu, autorem scenariuszy i koordynatorem działań była nauczycielka historii Beata Łukaszewska-Breś. W pracach uczestniczyli nauczyciele: Beata Duda-Kalisio, Ewa Gałka, Anna Hanszke, Katarzyna Zawadzka-Ungert, Ewa Lipska, Ewa Osińska, Marzena Jeleń, Grzegorz Gołębski, Elżbieta Szewczak oraz dyrektor Iwona Ceret.

Uczniom dziękujemy za zaangażowanie i godne uczczenie naszego święta narodowego.