ZSO 6 Syberia więzienie bez krat - spotkanie z Panią Marią Sawką
Syberia więzienie bez krat - spotkanie z Panią Marią Sawką

29 września 2017 roku w ramach cyklu spotkań z „historią żywą” uczniowie klasy 3a i 3d Gimnazjum nr 6 mieli okazję wysłuchać wspomnień mieszkanki Chełma, Sybiraczki, Prezesa Koła Związku Sybiraków oddział w Chełmie - Pani Marii Sawki.

Ciekawie opowiedziana, smutna relacja z zesłania na „nieludzką ziemię”, spotkała się z dużym zainteresowaniem gimnazjalistów. Ze strony uczniów padło wiele pytań. Dzisiaj trudno zrozumieć przyczyny deportacji, pogodzić się z ofiarą krwi narodu polskiego.

Spotkanie było pouczająca lekcją historii, ciekawszą, bo opowiedzianą przez uczestnika tych wydarzeń. Organizatorem spotkania była nauczycielka historii Beata Łukaszewska-Breś.

Więcej o losach chełmskich Sybiraków można przeczytać na stronie internetowej projektu edukacyjnego Zesłańcy Sybiru, realizowanego w 2012 r. przez uczniów Szóstki