GodoPolski

Szkoła bierze udział w projekcie pn. „Holistyczne wsparcie placówek Miasta Chełm” w ramach realizowanego przez Miasto Chełm Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.5 Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie
a Miastem Chełm.

kapital

Realizacja projektu pn. "Modernizacja budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 wraz z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną w Chełmie" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionlnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 Priorytet VII Infrastruktura społeczna, Działanie 8.2: Infrastruktura szkolna i sportowa.

unia1

unia2

unia3

Realizacja projektu pn.
"Karta Szkolna BZ WBK".

bzwbk_GS

KARTA_SZKOLNA_LOGO_CMYK

 Gimnazjum nr 6 w Chełmie
w ramach współpracy
z PWSZ w Chełmie bierze udział
w projekcie „Ardua prima via est”

PWSZ_1_1

PWSZ_1_3

PWSZ_1

PWSZ_1_2

PWSZ_1_4

Więcej...

Realizacja projektów: 

"Opowiedz mi swoją historię,
a ocalę ją od zapomnienia 2012"

”Ceramiczna rakieta do przyszłości 2011”

Fundacja-Cemex

Cambridge

Prep_centre_logo_RGB_wynik

ZSO 6 Projekt edukacyjny Zesłańcy Sybiru
Zesłańcy Sybiru PDF Drukuj Email

Relacja z realizacji uczniowskiego projektu edukacyjnego „Zesłańcy Sybiru”

w ramach programu „Opowiem ci o wolnej Polsce” edycja 2011/2012

Gimnazjum nr 6 im. Sybiraków

22-100 Chełm ul. Powstańców Warszawy 10

woj. lubelskie

 

Tytuł projektu: „Zesłańcy Sybiru”

Nauczyciel opiekun: Beata Łukaszewska- Breś

Uczniowie realizujący projekt: Antonowicz Jakub, Bojarski Dawid, Farian Patryk, Franaszczuk Patryk, Hetmańczuk Michał, Jaroszek Dariusz, Jasińska Anna, Jokisz Adrian, Kołcz Krzysztof, Kołodyńska Oliwia, Kołodziej Katarzyna, Kopińska Magdalena, Krawczak Marcin, Molińska Aleksandra, Nowosad Maciej, Okoński Michał, Osowska Magdalena, Pękała Dominika, Pitus Przemysław, Sienicki Jędrzej, Soroka Dawid, Szewczyk Paweł, Tchórzewska Magdalena, Walczuk Natalia, Wicińska Agnieszka, Chmielewska Agata, Czubkowska Angelika, Marzec Martyna, Mazur Anita, Pasieczna Weronika, Watrakiewicz Agata, Wintmiller Sandra.

 

Nasza szkoła, Gimnazjum nr 6 w Chełmie nosi imię Sybiraków, w związku z tym czujemy potrzebę wzięcia udziału w projekcie „Opowiem Ci o wolnej Polsce”. Za realizację odpowiedzialne są grupy projektowe z klas Ia i Ic pod opieką pani Beaty Łukaszewskiej - Breś. Naszym celem jest zebranie informacji dotyczących życia ludzi zesłanych na Sybir. Niestety czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Dlatego chcemy przekazać wspomnienia świadków historii kolejnym pokoleniom. Dzięki nim mamy możliwość docenić wartość jaką jest życie w pokoju i dowiedzieć się o przeszłości naszego narodu. Projekt jest dla nas bardzo ważny, także z tego powodu, iż możemy poznać patriotyczne postawy Polaków w tak trudnych dla nich chwilach. Tak więc:

„Pochylmy za nich dziś w modlitwie głowy...
Gdziekolwiek Polak za Ojczyznę ginął
Jego krew miała kolor jednakowy”

Nasze działania

    Przed przystąpieniem do działań zapoznaliśmy się z wynikami pracy naszych starszych kolegów, którzy współpracowali z CEO realizując projekt „Wołyń był moim domem”. Szybko zorientowaliśmy się, że projekt może być prawdziwym wyzwaniem, połączonym z ciekawą formą nauki. Nasi starsi koledzy postawili wysoko poprzeczkę, ale to lubimy.    Dość sprawnie opracowaliśmy harmonogram pracy. Liczba uczniów zainteresowanych przystąpieniem do projektu rosła, a nasza Pani nie potrafiła nikomu odmówić. Wkrótce okazało się, że jest nas 29. Podzieliliśmy się na 6 zespołów, każdy miał przeprowadzić wywiad ze „swoim” świadkiem historii, napisać transkrypcję, stworzyć prezentację i krótki film. Pomysłów było wiele, ale bieżąca nauka w klasie akademickiej i dwujęzycznej to nie przelewki. Musieliśmy znaleźć złoty środek.   Pierwsze działania skierowaliśmy na poszukanie informacji o Sybirakach. Wiele wyjaśnił nam film „Zesłańcy Sybiru”. To jego tytułem postanowiliśmy opatrzyć nasz projekt.    Poczuliśmy się zdecydowanie pewniej po warsztatach, które odbyły się 18.10.2011 r. w naszej szkole. Prowadzili je pracownicy IPN Oddział Lublin p. Michał Durakiewicz i p. Marcin Dąbrowski. Dotyczyły zasad realizacji projektu oraz przeprowadzania wywiadu ze świadkami historii. Szczególnie istotne były wskazówki dotyczące praktycznej realizacji nagrania i pracy z kamerą. 10 kolegów- reprezentanci naszych grup, wzięło udział w kursie internetowym w ramach Akademii Filmowej CEO. Liczyliśmy na praktyczną wiedzę dotyczącą realizacji filmu. To było to czego bardzo się obawialiśmy.    Zorganizowaliśmy konkurs  „Cienie Sybiru” w trzech kategoriach: plastycznej, informatycznej i literackiej. Nasi koledzy chętnie wzięli w nim udział.   Na te chwile czekaliśmy w wielkim napięciu. Oto zbliżało się spotkanie z Sybirakami w szkole. /Info na stronie szkoły/ http://zso6.chelm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=167:ywa-lekcja-historii-spotkanie-z-sybirakami&catid=75:rok-szkolny-20112012&Itemid=11

Zaprosiliśmy cztery osoby: p. Marię Sawkę, p.  Zygmunta  Załęskiego, p. Wandę Isańską oraz p. Marię Jakimiuk.  Spotkanie wywarło na uczniach głębokie wrażenie. Historie Sybiraków wszystkich zaciekawiły i skłoniły do refleksji. Ze strony uczniów padało wiele pytań. Dziś trudno zrozumieć cele polityczne okupanta sowieckiego, a na pewno nie wolno zapomnieć o cierpieniach Polaków.

Pięć grup, każda potrzebowała swojego bohatera! Musieliśmy szukać kolejnych zesłańców. Nie było to proste. To osoby w starszym wieku, często chore i nie każdy z nich jest gotowy na nagranie.  Jednak się udało, mamy już za sobą 5 wywiadów. Ich bohaterami zostali znani już nam ze spotkania w szkole p. Maria Sawka, p.  Zygmunt  Załęski, p. Wanda Isańska oraz p. Maria Jakimiuk. Zupełnie nie dawno udało się spotkać z p.  Krystyną Kraczkowską- emerytowaną nauczycielką, która opowiedziała niezwykle barwną historię zesłania na Sybir.  Gotowe są transkrypcje wywiadów i krótkie życiorysy. Przygotowaliśmy również prezentację poświęconą każdemu z naszych zesłańców. Dużym wyzwaniem była realizacja filmu, który miał zobrazować losy Sybiraków. Powstała gazetka Qmam. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie internetowej http://zeslancysybiru.manifo.com/

Tam znajdziecie informacje o realizacji naszego projektu. Efekty pracy zaprezentowaliśmy naszym rodzicom. Byli z nas dumni. Sami jesteśmy zaskoczeni jak bardzo nieoczekiwanie rozrósł się nasz projekt. Czeka nas jeszcze kolejna prezentacja. Już wspólnie ze oddziałem chełmskim Związku Sybiraków i jego przewodniczącą, a naszą nieocenioną sojuszniczką Panią Marią Sawką przygotowujemy miejskie obchody rocznicy 17 września 1939 r. To będzie nasza wielka prezentacja z częścią artystyczną, prezentacją PREZI i szeregiem innych niespodzianek. Na wrzesień planujemy zamieszczenie na naszej stronie informacji w języku angielskim. Mamy już większą część tłumaczeń.

Przystępując do projektu nie wiedzieliśmy jeszcze co nas tak naprawdę czeka. Kiedy pani Beata Łukaszewska – Breś przedstawiła nam projekt naszych starszych kolegów „Wołyń był moim domem”, byliśmy lekko zaskoczeni. Nasunęło się pytanie- czy my uczniowie klasy pierwszej damy radę? Teraz jesteśmy zadowoleni z naszej pracy. Cieszą nas pozytywne opinie dorosłych. Widzimy też radość „naszych Sybiraków”. To był rok ciężkiej pracy. Co nam dał? Nawet nie spostrzegliśmy się , kiedy się poznaliśmy. We wrześniu byliśmy przypadkowym gronem kolegów pochodzących z różnych szkół teraz jesteśmy zgraną paczką. Wiemy o sobie naprawdę dużo i lubimy się., a wszystko zawdzięczamy godzinom poświęconym projektowi. Nic tak nie zbliża jak wspólna praca! Sporo się nauczyliśmy: gazetka Qmam, prezentacja PREZI, film, opracowanie dokumentacji. Umiejętność planowania działań, terminy realizacji, rozmowy ze świadkami historii, długie godziny poświęcone na transkrypcje wywiadów…Ciężka praca. Satysfakcja! Teraz możemy powiedzieć tak jak nasi starsi koledzy „Projekt z historii to jest to!”

 

im.Sybirakw

Nasz adres:

ul. Powstańców Warszawy 10
22-100 Chełm 

tel/fax: 82 565 71 37 

e-mail: zso6chelm@wp.pl

got5

500

sos_logo2

Jakie jest twoje zdanie na temat rozwoju infrastruktury w ZSO6?

Pozytywnie wpłynie na rozwój uczniów - 32.1%
Zwiększy atrakcyjność Szkoły w środowisku lokalnym - 50.4%
Podoba mi się ale nie przełoży się to na rozwój uczniów - 3.9%
Jest mi to obojętne - 5.7%
Niepotrzebny wydatek - 8%

Total votes: 9015unia06 unia04 unia05

Modernizacja budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 wraz z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną w Chełmie

.

unia01 unia02

mum