ZSO 6 Archipelag Skarbów
Archipelag Skarbów

Zakończony rok szkolny w „Szóstce” obfitował w wiele działań o charakterze profilaktycznym, kierowanych zarówno do uczniów jak i rodziców. Już po raz dziewiąty był realizowany dla uczniów klas pierwszych rekomendowany program Archipelag Skarbów. Przez dwa dni uczniowie uczestniczyli w zajęciach z trenerami i profilaktykami tego programu, gdzie mogli krok po kroku odkrywać i zmierzać się z wyzwaniami, przez które musi przejść „Młody Człowiek”, aby zdobyć skarb którym jest szczęśliwe, dojrzałe życie pełne miłości i wolne od uzależnień. Program prowadzony był w niezwykle dynamiczny i interesujący sposób i dał uczestnikom wiele do myślenia. Uczniowie brali udział w licznych scenkach, grach sytuacyjnych i głosowaniach, co zachęcało do aktywnego udziału. Dla odważnych były przewidziane nagrody. Uczniowie dzieląc się refleksjami na temat programu docenili zaangażowanie prowadzących oraz to, że potrafili prostym językiem mówić o ważnych sprawach dotyczących seksualności, radzenia sobie z emocjami i napięciami oraz odpowiedzialności za podejmowanie zachowań ryzykownych. Dopełnieniem programu było spotkanie dla rodziców i opiekunów uczniów, którzy mogli bezpośrednio spotkać się i porozmawiać o ważnych wychowawczo zadaniach rozwojowych, z którymi zmierzają się nastolatki i ich rodzice.

Program był realizowany ze środków Urzędu Miasta Chełm, pozyskanych przez szkołę w ramach finansowania zadań z zakresu polityki społecznej dla miejskich jednostek organizacyjnych w 2017 roku