ZSO 6 Kamienie Pamięci – „Życie za Życie”
Kamienie Pamięci – „Życie za Życie”

Nasi uczniowie na ogólnopolskiej prezentacji projektu „Kamienie Pamięci” w Rzeszowie.

Po raz trzeci uczniowie naszej szkoły brali udział w organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, ogólnopolskim programie edukacyjnym „Kamienie Pamięci”. VIII edycja projektu zatytułowana „Życie za Życie” polegała na odszukaniu zapomnianych bohaterów, dla których nieobojętny był los drugiego człowieka, którzy mimo zagrożenia i strachu, ratowali w czasie niemieckiej okupacji ludność żydowską, nierzadko stawiając na szali własne życie. Ogólnopolska prezentacja projektu odbyła się 26 maja 2017 roku w Rzeszowie.

Celem projektu jest odszukanie zapomnianych bohaterów, dla których nieobojętny był los drugiego człowieka, którzy mimo zagrożenia i strachu, ratowali w czasie niemieckiej okupacji ludność żydowską, nierzadko stawiając na szali własne życie.

Organizatorem projektu jest Instytut Pamięci Narodowej, partnerem projektu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej a patronat objęło Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Uczennice: Aleksandra Hyrycz, Julia Kawecka, Alicja Włodarczyk, Gabriela Komar i Kinga Skrzyńska, pod opieką Beaty Łukaszewskiej –Breś, zgromadziły i zaprezentowały w Rzeszowie, informacje na temat znanego w dwudziestoleciu międzywojennym i okresie powojennym piosenkarza Mieczysława Fogga pseudonim „Ptaszek”.

Fogg -znany z takich przebojów jak „Serce” czy „Ostatnia niedziela”- rzadko jest identyfikowany z szeroką działalnością patriotyczną w czasie II wojny światowej, a przecież był żołnierzem Armii Krajowej i wziął udział w powstaniu warszawskim. Jego zadaniem było podtrzymywanie na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy – śpiewał w szpitalach, na barykadach i w schronach.

W okresie okupacji wspierał swoich żydowskich przyjaciół. W 1943 udzielił schronienia Ignacemu Singerowi, kierownikowi muzycznemu kabaretu „Qui pro Quo”, który uciekł z getta warszawskiego wraz z żoną i ośmioletnią córką. Fogg ukrywał całą trójkę w swoim mieszkaniu, a następnie znalazł im mieszkanie przy ul. Bednarskiej i pomógł w wyrobieniu fałszywych dokumentów. Fogg przez kilka dni ukrywał także w swoim mieszkaniu przyjaciela, Stanisława Templa, inżyniera z Wilna, który pracował dla wytwórni płytowej. Mimo ostrzeżeń Fogga, Tempel udał się do getta, aby połączyć się ze swoją rodziną. Również nauczyciel śpiewu, Stanisław Kopf, znalazł schronienie w mieszkaniu Fogga, aż do momentu uzyskania fałszywych dokumentów, dzięki którym mógł wyjechać z Warszawy. Inny żydowski przyjaciel Fogga, Ignacy Zalcsztajn ukrył się w mieszkaniu dozorcy w kamienicy, w której mieszkał Fogg, a on dostarczał mu żywność i pieniądze. W 1989 roku M. Fogg, za pomoc Żydom w czasie okupacji, otrzymał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Zmarł rok później. Więcej o M. Foggu możemy się dowiedzieć na opracowanych przez grupę projektową stronach: