ZSO 6 ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI!!!
ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI!!!

UWAGA!!!

ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI!!!

Akcja w ramach Ogólnopolskiego Konkursu

„Dobre rady na elektroodpady – oddaj mnie w dobre ręce”

W dniach 3-12 kwietnia w godzinach 800-1700 w naszym gimnazjum będzie można oddać ZSEE czyli Zużyty Sprzęt Elektroniczny i Elektryczny. Chętnie przyjmiemy wszelkie urządzenia typu żelazka, tostery, zegarki, wagi elektroniczne, miksery, sprzęt informatyczny, telefony, rozdrabniacze, termometry elektroniczne, dyktafony, ciśnieniomierze, golarki, depilatory, szczoteczki elektryczne, baterie ale i elektrośmieci większych gabarytów np. lodówki, pralki, odkurzacze, zmywarki , telewizory, magnetofony, magnetowidy, kosiarki czyli to co było zasilane prądem. Nie każdy wie jakie szkodliwe substancje zawierają elektrośmieci i jaki mogą mieć wpływ jeśli przenikną do środowiska a następnie do organizmu człowieka.

Oto charakterystyka niektórych z nich:

Rtęć- zawarta w niektórych typach świetlówek, może powodować zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów

Brom -zawarty w komputerach-może powodować problemy neurologiczne

Kadm zawarty w bateriach- zaburzenia czynności nerek, zmiany nowotworowe, deformację szkieletu

Ołów -wykorzystywany w elektronice w stopach lutowniczych, w świetlówkach , akumulatorach-posiada silne działanie mutogenne, rakotwórcze

Chrom- używany przy powlekaniu elementów metalowych ( ochrona przed korozją)- wdychając owoduje choroby skóry , alergie, zaburzenia układu krążenia

Pamiętajmy „ Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry

Zaprasza grupa projektowa „Elektrołowcy” z opiekunem.