ZSO 6 „W góry, w góry miły bracie, tam przygoda czeka na cię …”
„W góry, w góry miły bracie, tam przygoda czeka na cię …”

W mroźny, bo lutowy, ale jakże słoneczny dzień, dwie klasy: 1d i 2c z Gimnazjum nr 6 w Chełmie wybrały się na prawdziwą zimową wyprawę do Bobliwa - uroczo położonej miejscowości w powiecie krasnostawskim, należącej do gminy Izbica. Co było powodem tej interesującej eskapady ? Drobna podpowiedź: mogą być biegowe, śladowe, przełajowe, telemarkowe, do skoków, zjazdowe lub turowe. A wszystkie te określenia dotyczą naturalnie NART! To właśnie tam, w Bobliwie, znajduje się najdłuższy stok narciarski na Lubelszczyźnie o długości 650 m i różnicy poziomów 75 m. Była nauka jazdy na nartach lub snowboardzie, zjazdy dłuższe lub krótsze, całe mnóstwo zapału, śmiechu, wytrwałości w podjętym wyzwaniu i niesamowitej zabawy, a po śnieżnych „zapasach” i zdrowo obudzonym apetycie, pyszne kiełbaski pieczone przy ognisku. Fajnej zabawy i nauki profesjonalnym okiem strzegli instruktorzy sztuki narciarskiej oraz nauczyciele i jednocześnie sympatycy śnieżnych sportów - pani Agnieszka Radelczuk, pan Grzegorz Gaj oraz pani Magdalena Wierak. Jako ciekawostkę należy dodać, że wg najnowszych badań ojczyzną nart jest Azja Środkowa, a konkretnie okolice Bajkału i gór Ałtaj. Do Skandynawii trafiły prawdopodobnie za pośrednictwem Lapończyków, a najstarsze rysunki nart pojawiają się na malowidłach skalnych zrobionych 4500 do 5000 lat temu w Rødøy w Norwegii. Natomiast najstarsze zachowane narty znaleziono w Hotting w Szwecji i mają one około 4500 lat.

Cóż można jeszcze dodać oprócz tego, że:

„Narty to jest świetna sprawa
Dużo śmiechu i zabawa… ‘’