ZSO 6 Archiwum 2013/2014 Our School
Our School PDF Drukuj Email
Wpisany przez zso6.chelm.pl
czwartek, 01 października 2015 12:25

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 was established in 2006 on the base of Szkoła Podstawowa nr 6 (since 1961) and Samorządowe Liceum Ogólnokształcące Nr 6 ( since 1997). Currently it consists of Gimnazjum Nr 6 and Liceum Ogólnokształcące nr 6. In school year 2001 and 2002 the school was given the name of Kazimierz Janczykowski – a well-known and outstanding teacher and regionalist as well as a deserved activist of PTK and PTTK .

The school, functioning for over 40 years, belongs to the biggest and particularly deeply inrooted in daily life of Chełm educational institutions. The first seat of Primary School No.6 were rooms of the former Dyrekcja PKP in Chełm, which had been erected before the Second World War. The school was placed on the third floor of the building occupied by many poviat and county authorities. In 1975, a new building of the school, being the seat of Szkoła Podstawowa nr 6, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 and currently Zespół Szkół Ogółnokształcących nr 6 was erected, on a new housing estate of Chełm near Chełmskie Zakłady Obuwia. A huge change of accommodation conditions has significantly influenced school development, making it one of the biggest educational institutions of Chełm of the 1980s. The conditions of educational work have been substantially improved thanks to two modern gyms originated next to the main building of the school. In 1986 the School was given the name of previously mentioned Kazimierz Janczykowski. After changes connected with school system reforms it has been functioning as Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6.

Our school is well-equipped with both technical and educational facilities. Two modern gyms enable us to organize interschool sports competitions as well as other cultural events. Two modern computer labs ( we were given the newest one at the end of 2005) and multimedia centre enable our students to use freely the Internet and information technologies.

Poprawiony: czwartek, 01 października 2015 12:42