ZSO 6 Projekt edukacyjny Z wizytą u zachodniego sąsiada
Z wizytą u zachodniego sąsiada PDF Drukuj Email

Chełm, Lublin, Kraśnik, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko Kamienne, Kielce, Jędrzejów, Gliwice, Opole, Brzeg, Wrocław, Jędrzychowice, Bamberg, Würzburg, Stuttgart - to szlak miast ekspresowo podziwianych podczas 23 godzin jazdy do Sindelfingen w Niemczech. Celem tej wyprawy było spotkanie przygotowawcze do międzynarodowego projektu artystycznego pt. „Der große BLACKOUT - Was ist, wenn alles anders wird?”, który odbędzie się w listopadzie br. i weźmie w nim udział szóstka uczniów z ZSO nr 6 w Chełmie.

Podczas spotkania, którego godnym reprezentantem naszego Gimnazjum nr 6 był Karol Sawicki, grono młodych ludzi z Francji, Łotwy (ze względu na zaistniałe warunki polityczne młodzież z Węgier nie dotarła na spotkanie), Wielkiej Brytanii, Polski i gospodarzy, czyli Niemiec, ustalono główne punkty listopadowego spotkania wspieranego i współfinansowanego programem Erasmus+ oraz przez ISPAS, czyli organizację miast partnerskich. Nadrzędnym celem projektu jest przełamywanie różnorodnych barier, granic, począwszy od tych językowych, a skończywszy na stereotypach mocno zakorzenionych w różnych kulturach. Tu należy dodać, że grupę z Niemiec będą reprezentować również osoby pochodzące z innych państw, np. Rumunii czy Albanii. Podczas spotkania przygotowawczego poruszono również ciekawe tematy dotyczące obaw i nadziei związanych z wizją przyszłości Europy. Każdy z przedstawicieli wyraził ciepłe uczucia na temat własnej ojczyzny oraz nadzieję na „lepsze jutro”. Międzynarodową integrację dopełnił wieczór filmowy SHORT FILM FESTIVALS „MY EUROPE”, w którym przesłaniem było hasło „No hate”, wycieczka do stolicy landu – Stuttgartu oraz koncert „If You Wanted To: Lounge-Rock mit Rock-Poesie-Lesung von Sarah Kupke und Licht - und Videokunstinstallation von Antonio Bras. Młodzież w bardzo krótkim czasie nawiązała serdeczne relacje i z głowami pełnymi wrażeń, udała się w drogę powrotną do rodzinnych miejscowości. Opiekunem projektu ze strony polskiej jest pani Magdalena Wierak.