Cambridge

XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru PDF Drukuj Email
Wpisany przez zso6.chelm.pl
wtorek, 11 września 2018 12:11

W piątek, 07.09. 2018 roku przedstawiciele młodzieży klas trzecich Gimnazjum im. Sybiraków, w składzie: Weronika Pyrtak (3e), Katarzyna Rudzińska (3e), Sebastian Błaszczuk (3d) i Jakub Gorec (3f) wraz ze sztandarem, wzięli udział w uroczystych obchodach XVIII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru.

Jak co roku uczestnicy zgromadzili się przy Pomniku Katyńskim w Parku Zwierzynieckim. Tam odbyła się część oficjalna. Złożyły się na nią przemówienia organizatorów, gości honorowych oraz zapalenie zniczy. Na uroczystość przybyli min. przedstawiciel Prezydenta RP- minister Andrzej Dera, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego – Anna Anders, przedstawiciele najwyższych władz wojewódzkich, miejskich, samorządowych i kościelnych. Parlamentarzyści ziemi podlaskiej, służby mundurowe, Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, delegacje z innych miast i krajów, min. z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Harcerze, liczna młodzież szkolna oraz poczty sztandarowe. Drugą część uroczystości stanowił przemarsz do kościoła Ducha Świętego, gdzie została odprawiona Msza święta w intencji ofiar Sybiru. Po Eucharystii uroczystości przeniosły się pod stojący obok kościoła Pomnik-Grób Nieznanego Sybiraka, jedyny taki w Polsce, gdzie znajdują się urny z prochami nieznanych Sybiraków. Tu miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Sekretarz Stanu, Andrzej Dera odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy, który zachęcał do pielęgnowania pamięci o Golgocie Wschodu, jako naszego obowiązku wynikającego z troski o tożsamość i dziedzictwo naszego narodu. Po ekumenicznej modlitwie za zmarłych, apelu poległych zakończonym salwą honorową nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru corocznie bierze udział kilkanaście tysięcy osób, aby upamiętnić polskich obywateli zesłanych do Związki radzieckiego w latach 40 i 50 XX wieku. W trym roku, jak wskazuje tegoroczne hasło marszu „Przez Sybir do Niepodległej” chcieliśmy upamiętnić ofiary deportacji z czasów Konfederacji Barskiej i powstań narodowych. Cieszymy się, że młodzież naszej szkoły chętnie włącza się w pielęgnowanie i kultywowanie tradycji, pamięci, oraz patriotyzmu.

Poprawiony: piątek, 28 września 2018 10:54

Pozytywnie wpłynie na rozwój uczniów - 32.1%